Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

Friedrich Anna: Jobbosok, balosok és csalódottak. VMDK-tisztújítás Zentán, látszólagos egységgel. - Családi Kör, 1994. III. 31.

 

Ha a vajdasági magyarság a VMDK megalakulása óta eltelt négy évben az autonómia kialakításában netán odáig jutott volna, hogy lenne saját tévéstúdiója, akkor a természetesnek vett tévéközvetítés révén húsz órán át sajnálkozhatott volna, hova jutott pártként is mûködõ egyetlen legitim érdekvédelmi szervezete. De meg is fordíthatjuk a dolgot: ha az érdekvédelmi szervezet a magyar intézmények kiépítésében és a meglevõk fejlesztésében olyan eredményeket ért volna el, hogy még saját tévéstúdiónk is lenne, akkor a szervezet I. tisztújító közgyûlése sem az obstrukció magas fokát mûvelte volna, hanem lényegi kérdésekre összpontosít.

Lényegi kérdésekrõl azonban a csúcsvezetésnek minden bizonnyal kellemetlen lett volna beszélnie. Nem tudni, mi van a tagsággal (két éve nem fizetnek tagdíjat, hányan is vannak?), miért ilyen, amilyen a vajdasági meglevõ magyar intézmények és a VMDK viszonya (semmisítsünk meg mindent és romokból építsünk újakat?), miért kellett többször is újrakezdeni a négy év alatt a párbeszédet a szerbiai kormányzattal (s a Zentán VMDK elnökké újraválasztott Ágoston András miért tart még mindig ott, hogy csak a párbeszédet kezdeményezi az új szerbiai kormánnyal?), meddig jutott az autonómia elfogadtatása itthon (ha már ez külföldön sikerült?), miért ilyenek a szerbiai parlamenti választások eredményei (ha öt helyett akár tíz képviselõnk is lehetne?), milyenek az eredmények a magyar önkormányzatok gazdasági megerõsítésében (ha már a külföldi alapítványok révén több százezres összegekre számíthatott a VMDK, akkor a magyarlakta vidékek gazdaságának erõsítésére miért nem lehet partnereket találni?), a háború elõli elvándorlást miért váltja fel a szegénység elõli menekülés (s ha már így van, miért nem a szülõföldhöz való kötöttséget jogilag szabályozó kettõs állampolgárság politikai elfogadtatása a cél?)...

 

Ez volt a kérdés: tisztújítás vagy feloszlatás

 

De az 1990. március 31-i megalakulás óta eltelt a négy év, itt a tisztújítás, ami, ha nem történik meg, feloszlathatják a szervezetet. Ezzel érvelt Ágoston András elnök is még vasárnap délben a zentai tisztújítás kezdetén, mielõtt érdemi vita kezdõdhetett volna Balla Lajos-Laci javaslatáról, hogy csak ideiglenes vezetõséget válasszanak és a munka igazi értékelése és a csúcsvezetés viszályának tisztázása után legyen az igazi tisztújítás.

A formai tisztújításnak tehát meg kellett történnie. A közgyûlést megelõzõen Ágoston András és dr Hódi Sándor alelnök között a nagy nyilvánosság elõtt folyt kölcsönös vádaskodás és a közgyûlésen lebonyolított több szavazás eredményeinek számbeli alakulása alapján pontosan kielemezhetõ Hódi-táborként és Ágoston-táborként megszemélyesített csoportosulásból az utóbbi úgy akarta gyõzelemre vinni a dolgot, hogy az egész csúcsvezetés megmérettetésére lehetõleg ne kerüljön sor. Erre volt jó az obstrukció, a határozathozatal idõhúzó késleltetése. És sikerült is. A leendõ VMDK-s vezetésre hajnali három óra tájban szavaztak a küldöttek, cédulájuk leadása után sokan távoztak is, így az autonómia kiépítését szolgáló tevékenység meghatározására vonatkozó mondatokat hétfõn reggel már csak egy fáradt és megfogyatkozott közgyûlés hallgatta.

 

Obstrukciók

 

Elsõ obstrukció: nem készítették elõ a zentai közgyûlés ügyrendi szabályzatának javaslatát. A helyszínen kiosztott szöveg rögtön Vékás János alelnök egyéni javaslatával bõvült, hogy a VMDK tisztségeire jelöltek ne csak a jelölés elfogadásáról, hanem vagyoni állapotukról és arról is nyilatkozzanak, van-e letelepedési engedélyük. Nagy vita folyt errõl a szabadkai körzeti közgyûlésen, a téma Zentán is heves indulatokat támasztott. Az eredmény: vita négy órán át. A jelöltek ilyen átvilágítása mégsem kellett, de a VMDK közgyûlésének küldöttei bebizonyíthatták, hogy a szofista bölcselõknél kijárták a vitatkozómûvészet magasiskoláját.

Második obstrukció: összpontosítani homályos pénzügyekre. Ágoston András elnöki beszámolójában nem is tért ki a négyéves munkára, hiszen az errõl szóló értékelését a közgyûlést megelõzõen egyébként sem fogadta el sem a VMDK Tanácsa, sem az Elnöksége. Így inkább a sokkal izgalmasabb pénzügyekkel foglalkozott. Elszámolásra szólította fel dr. Hódi Sándort, a VMDK alelnökét a magyarországi alapítványoktól a vajdasági magyarság különbözõ céljaira jóváhagyott, általa kezelt pénzekrõl. Dr Hódi helyt adott ennek, s közben Ágoston felé célozva állította, hogy a VMDK vezetésén belüli kommunista frakció részérõl megjelent a hatalom kisajátítására és a másokkal való leszámolásra irányuló törekvés. Ami a pénzeket illeti, mint elhangzott; a magyarországi fél lehetõvé teszi a VMDK Ellenõrzõbizottságának a betekintést. A Hóditól való számonkérés a Délvidéki Magyarságért Alapítványnak szánt nagy összegrõl, 600 000 márkáról beszél egy nagyon fontos politikai mellékzörejjel: az alapítvány kuratóriumának egy befolyásos magyar párt befolyásos tisztségviselõje is tagja. S ha valaki azt várta, hogy a nagyszámú többi magyarországi alapítvány által kapott juttatásokról is szó lesz (amelyek kuratóriumában esetleg más magyarországi pártok más befolyásos emberei a tagok), akkor az igencsak csalatkozott. A Magyarországon hamarosan sorra kerülõ többpárti választások már javában folyó kampányának idején itt és most csak egy magyarországi pártra (netán vesztesjelöltre?) történt utalás. A VMDK más forrásokból történõ támogatását (ha már tagdíjgyûjtés két éve nem volt, s az itthoni választási kampányra kapott szerbiai pénzek siralmasan elenyészõek, akkor mibõl fedezték például a VMDK decemberi választási tevékenységét?) senki sem firtatta. Ezt feszegetni a vajdasági magyarság szánalmasan szegény jelenében egyébként is bûnnek számíthat. Dr. Hódi pénzügyekre vonatkozó ellentámadás helyett inkább így fogalmazott: az elszámoltatás emberileg, politikailag és jogilag is ésszerûtlen volt. (A hosszas vitatkozás céljából azonban nagyon is ésszerû volt.)

 

Ágoston pirruszi gyõzelme

 

Volt azonban más is, ami emberileg, politikailag és jogilag is ésszerûtlen. Igaz, nem a közgyûlésen, hanem interjúban Ágoston határmódosítási törekvéssel vádolta meg Hódit. Valóságos feljelentés a szerb hatalom elõtt. Hogy az úgynevezett jobbos keményvonalra irányított ilyen elnöki nyílvesszõkrõl is tárgyalni kéne, Dudás Károly nem is hagyhatta szó nélkül: tudjuk, hogy a határmódosításnak nincs itt az ideje, de azért önként errõl lemondani nem lehet. Egy politikai kérdés volt ez a sok közül, ami jelezte, hogy a VMDK-ban egyelõre nincs erõ a különbözõ politikai platformok megfogalmazására, s nincs is szándék megtûrni a különbözõ felfogású emberek frakcióit. A közgyûlés elvetette a platformosodást, s a küldöttek végül is megtették azt, amiért összejöttek: szavaztak. Gyõzött az Ágoston-tábor. Ágoston újra elnök, Vékás János alelnök maradt a helyén, a másik alelnöki posztra dr. Hódi helyébe dr. Páll Sándor lépett.

A VMDK-ban tehát megtörtént a tisztújítás, a szervezet létezése jogi-formai szempontból rendezett. A belsõ rendezés azonban még hátra van, ha az áramlatok közötti kompromisszumra egyáltalán megvan a készség. E készség hiánya nélkül a kétségkívül heterogén szervezetet nehéz lesz összetartani. A csalódott emberek távozásával gyõzelme pirruszi gyõzelem lesz.